Instrukcje dla użytkownika

Instrukcje dostępne są tylko dla zalogowanych użytkowników z uprawnieniami. Niektóre z instrukcji mogą być okazjonalnie udostępnione publicznie.

Jeżeli widzisz komunikat "W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły" - to oznacza, że nie ma przeznaczonych materiałów dla zalogowanego użytkownika. Jeśli nie jesteś zalogowany - zaloguj się!

Przykładowy Schemat Instalacji Urządzeń w systemach ESOK

dostarczanych przez KarneySoft

 

Schemat ten jest BAZOWYM schematem, który może być podstawą dowolnych wariacji w instalacjach indywidualnych.

Podane na schemacie urządzenia, nie muszą być akurat opisanymi, ale dowolnymi urządzeniami działającymi w sieci urządzeń ESOK. 


Zamieszczony schemat obrazuje przykładowo instalację urządzeń systemu ESOK.


Urządzenia:

Czytniki RFID, czytniki kodów kreskowych, sterowniki szafek, sterowniki kołowrotów, sterowniki drzwi. Sterownik kołowrotu czy drzwi może być zintegrowany razem z czytnikiem RFID lub kodów kreskowych w jednej obudowie.

Urządzenia są podłączone do systemu skrętką komputerową gdzie:

  • Transmisja RS485: na parze żył: zielona i zielono-biała
  • Rezerwa: para żył: niebieska i niebiesko-biała
  • Zasilanie: para żył: brązowa (+) i brązowo-biała (-)
    lub para żył  pomarańczowa (+) i pomarańczowo-biała (-)
    lub w przypadku większego obciążenia obie pary razem

    W niektórych instalacjach zasilanie urządzeń może być realizowane na oddzielnych przewodach. Urządzenia (12VDC do 280mA) w przypadku instalacji do 10m od zasilacza mogą być
    zasilane z wykorzystaniem 2 par żył kabla logicznego. Powyżej 10m muszą mieć oddzielną instalację okablowania zasilającego.
Koncentrator:

Koncentrator – urządzenie pośredniczące w komunikacji pomiędzy czytnikami i sterownikami z serwerem urządzeń. Komunikacja z serwerem wykorzystuje port szeregowy RS232 lub port USB.
Komunikacja z urządzeniami wykorzystuje port szeregowy RS485. Zasilanie z zasilacza 12VDC zamontowanego na tej samej szynie montażowej lub oddzielnym zasilaczem podłączanym do standardowego gniazdka elektrycznego. 

Patch panel koncentratora:

Urządzenie pozwalające przyłączyć szereg urządzeń do jednego koncentratora. Przykładowe porty 1 -6 są ze sobą połączone (przekrosowane) wszystkimi pinami/kolorami.
Przykładowe porty 7-12 do zaszywania przewodów prowadzących do urządzeń. Do portu 1 lub jednego z portów przekrosowanych wpięty jest koncentrator.
Podłączone na portach 7-12 urządzenia krosowane są patchcordami na porty 2-6 w celu przyłączenia logicznego do koncentratora i ewentualnego podania zasilania.

Okablowanie:

Okablowanie urządzeń realizowane jest skrętką komputerową. Każde urządzenie ma swój kabel, ale w przypadku urządzeń współpracujących razem i zainstalowanych blisko siebie, dwa lub więcej urządzeń może być podłączonych do patch panela koncentratora jednym kablem, a dopiero na miejscu ten kabel będzie rozgałęziony na poszczególne urządzenia.